Άρχισαν οι Εγγραφές στο Δημόσιο ΙΕΚ Αποκορώνου

ΔΙΕΚ Αποκορώνου Καταρτιζόμενοι Νέα -Ανακοινώσεις

Ξεκινούν οι εγγραφές στα Δημόσια ΙΕΚ για την επιλογή καταρτιζομένων σε τμήματα ειδικοτήτων Α΄ εξαμήνου 2022-2023.
Τα νέα τμήματα θα λάβουν οριστική έγκριση λειτουργίας εφόσον συγκεντρωθεί ικανός αριθμός εγγραφών καταρτιζόμενων.

Υποβολή Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής και Οδηγίες υπάρχουν στην αρχική σελίδα της εφαρμογής στον σύνδεσμο:

Η διαδικασία υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων ξεκινάει την Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου, ώρα 12:00 και θα ολοκληρωθεί την Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022, ώρα 15:00, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που έχει τεθεί.

Για το Δημόσιο ΙΕΚ Αποκορώνου έχουν εγκριθεί για το Α΄ εξάμηνο οι ειδικότητες:

• ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ – ΑΡΧΙΜΑΓΕΙΡΑΣ (CHEF)
  • ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑΣ
  • ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΜΟΝΑΔΩΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ
  • ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΑΣ & ΟΙΝΟΛΟΓΙΑΣ
  • ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΑΣ – ΤΥΡΟΚΟΜΟΣ

Πτυχιούχοι ΕΠΑ.Λ, Τ.Ε.Ε. Β’ ΚΥΚΛΟΥ, Τ.Ε.Λ., μπορούν κατά περίπτωση να εγγραφούν στο Γ’ εξάμηνο φοίτησης σε συναφείς ειδικότητες με τον επαγγελματικό τομέα από τον οποίο αποφοίτησαν, με απευθείας κατάθεση αίτησης των ενδιαφερομένων στα Ι.Ε.Κ.

Τις ειδικότητες Γ’ εξαμήνου που παρέχουν τα Δ.ΙΕΚ την περίοδο 2022-2023 στο χειμερινό εξάμηνο θα τις βρείτε στο σύνδεσμο : https://diek.it.minedu.gov.gr/docs/c_2022b.xlsx

Το Δ.ΙΕΚ Αποκορώνου στο Γ΄ εξάμηνο παρέχει τις ειδικότητες:

1. ΔΙΑΣΩΣΤΗΣ – ΠΛΗΡΩΜΑ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟΥ
  2. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΡΤΟΠΟΙΟΣ – ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ
  3. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΝΟΛΟΓΙΑΣ
  4. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΑΣ – ΤΥΡΟΚΟΜΟΣ

Καλούνται επίσης οι επιτυχόντες υποψήφιοι που υπέβαλαν παράλληλο μηχανογραφικό να προσέλθουν κατά το ίδιο χρονικό διάστημα στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων επιτυχίας τους για να υποβάλουν Αίτηση Εγγραφής και να προσκομίσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να οριστικοποιήσουν την εγγραφή τους.

Η Φοίτηση στα Δημόσια ΙΕΚ

• Είναι ΔΩΡΕΑΝ
  • Δεν υπάρχει όριο Ηλικίας
  • Διαρκεί 4 Εξάμηνα Θεωρητικής και Εργαστηριακής Κατάρτισης και ένα Εξάμηνο Αμειβόμενης Πρακτικής Άσκησης.
  • Οδηγεί στην λήψη Διπλώματος Επιπέδου 5 του ΕΟΠΠΕΠ.
  • Παρέχει τη δυνατότητα εισαγωγής σε Πανεπιστημιακές σχολές συναφούς ειδικότητας με κατατακτήριες εξετάσεις.
  • Δίνει δικαίωμα Αναβολής Στράτευσης για τους υπόχρεους.
  • Παρέχει μειωμένο εισιτήριο μετακίνησης από και προς τη σχολή με τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
  • Στους δικαιούχους παρέχεται Φοιτητικό Στεγαστικό Επίδομα 1000 ευρώ.

Οι 5 Ειδικότητες του ΙΕΚ Αποκορώνου για το 2022-2023

Το Δημόσιο ΙΕΚ Αποκορώνου βρίσκεται στο Καβρό, στο κτίριο του παλιού Δημαρχείου